“Bulut bilişim mimarisinin uygulanmasına öncülük ediyoruz”

“Yazılımımızın en önemli özelliklerinden biri, müşterilerimizin kârlılığını artırmada doğru kararlar almasına ve gider kalemlerinde ciddi ölçüde tasarruf etmesine yardımcı olmasıdır.”

Firmanızdan ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Naryaz, 1986 yılından beri operasyonel ve günlük kiralama sektörlerine yönelik ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) yazılım çözümleri üretmekte ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. Sahip olduğumuz bilgi birikimi ve deneyim ile bugün sektörde faaliyet gösteren birçok lider firmanın en önemli stratejik çözüm ortağı konumundayız. Sektörel yazılımlarımızın yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Muhasebe, Finans, E-Fatura, E-Arşiv, E-Defter, KEP ve Sabit Kıymet gibi ticari yazılımlarımızı da entegre olarak sunmaktayız.

Operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmalarına sunduğunuz yazılımlardan bahseder misiniz? Bu yazılımların sağladığı fayda ve kolaylıklar hakkında bilgi verir misiniz?

Bu kadar yoğun rekabetin olduğu bir sektörde fark yaratabilecek en önemli unsurlardan biri yazılımdır. Gelişmek ve büyümek isteyen, müşteri memnuniyetine önem veren ve fark yaratmak isteyen firmalar bizi tercih ediyorlar.

Kullanıcı, şube sayısı ve araç limiti olmaksızın, en küçüğünden en büyüğüne kadar tüm filolar için, teklif aşamasından, otonun alımına, kiralanmasına ve ikinci el satışına dek uzanan tüm evrelerde, web tabanlı, kullanımı kolay, gerçek zamanlı izleme ve yönetme olanağı sağlayan, fiyat/performansa göre en uygun teknoloji platformu sunuyoruz. İsteyene yazılımımızla entegre çalışan E-Ticaret sitesi hizmeti de veriyoruz.

Gelir ve giderlerin izlenmesi, geleceğe yönelik projeksiyonlar, web servisleriyle entegrasyon olanağı sağlayan sistemimiz ile firmaların her yerde ve her an ulaşılabilir hizmetler vermelerini ve hizmet kalitesini artırmalarını sağlıyoruz.

Bulut Bilişim (Cloud Computing) mimarisinin Türkiye’de uygulanmasına öncülük ediyoruz. Yazılım ve donanımın paylaşımını sağlayarak, altyapı yatırımları yapmadan, zaman, mekan, donanım ve veritabanından tamamen bağımsız olmak üzere, çevrimiçi ağ vasıtasıyla uygulamalara ulaşabilecekleri bir model sunuyoruz. Ancak kendilerine ait sunucu kullanmak isteyenler için de yazılımımız uygundur.

Kapat

Web siteleri firmaların vitrini ve dünyaya açılan kapısıdır. Araç talepleri ve rezervasyonların büyük çoğunluğu web siteleri üzerinden gelmektedir. Yazılımların, kurumun web sitesi ile gerçek zamanlı olarak bütünleşik çalışması, müşterilerine e-ticaret hizmeti verebilmesi ve satışlarını bu yoldan artırma olanağı vermesi gereklidir.

Yazılımımızın en önemli özelliklerinden biri, müşterilerimizin karlılığını artırmada doğru kararlar almasına ve gider kalemlerinde ciddi ölçüde tasarruf etmesine yardımcı olmasıdır.

Gider kalemleri ile ilgili sistemimizin sunduğu en temel özelliklerden söz edecek olursak, bankalarla yaptığımız HGS/OGS web servisi entegrasyonunu anlatabiliriz. Bu entegrasyon sayesinde, sürücü otoyu iade ettiği anda tüm HGS/ OGS geçişleri görülebilmekte, bu geçişler sözleşmeye yansıtılabilmekte ve anında tahsil edilebilmektedir. Benzer şekilde, MTV’ler her yılın başında açıklanır açıklanmaz sistemimize yüklenmekte, GİB’den plaka bazında MTV sorgulaması yapılabilmekte, ödenecek MTV’lerle ilgili raporlar çekilebilmektedir.

Ayrıca, kaza ve ceza durumlarında o sırada aracın kimin kullanımında olduğu sistem tarafından bulunarak ilgili kişiye anında yansıtma yapılması sağlanmaktadır. Hasar, sigorta ve bakım maliyetleri kontrol altında tutulmakta, oto bakımları konusunda önceden sürücü uyarılarak periyodik kontrollerin zamanında yapılması sağlanmaktadır.

Gelir yönetimi konusunda ise yine yazılımımız stratejik kararlar konusunda destek sağlamaktadır. Otomotiv pazar araştırma firmalarıyla yaptığımız çözüm ortaklıkları ile teklif hazırlama, sıfır oto alımı, otonun özellikleri ve ikinci el satış modüllerimizde doğ- rudan güncel bilgiye ulaşılabilmektedir. Bu sayede, maliyet ve optimum kira bedeli ile başabaş noktası sistem tarafından hesaplanarak, teklifin en doğru ve adil şekilde ortaya çıkması sağlanmaktadır. Ayrıca, bir oto ancak ikinci el olarak satıldığında kar elde edilebildiğinden, yıpranma payının doğru modellenmesi ve ikinci el’in doğru hesaplanması da kritiktir. Sistemimiz bu konuda da detaylı modüllere sahiptir.

Operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmaları yazılım seçimi aşamasında nelere dikkat etmelidir?

Yazılımda en önemlisi partner seçimidir. Kurumsal bir çözüm ortağı ile, teknolojik büyümenin ve desteğin sürdürülebilirliği sağlanmalıdır. Seçilen partnerin, teknolojik gelişmeleri yakından izlemesi, Ar-Ge’ye yatırım yapması, sektördeki gelişmelere paralel olarak yenilikçi ve proaktif olması gerekmektedir.

Yazılım firmasının kiralama sektörüne yönelik sahip olduğu bilgi birikiminin yanı sıra kanun ve yasal mevzuatı yakından takip etmesi de büyük önem taşımaktadır. Web siteleri firmaların vitrini ve dünyaya açılan kapısıdır. Araç talepleri ve rezervasyonların büyük çoğunluğu web siteleri üzerinden gelmektedir. Yazılımların, kurumun web sitesi ile gerçek zamanlı olarak bütünleşik çalışması, müşterilerine e-ticaret hizmeti verebilmesi ve satışlarını bu yoldan artırma olanağı vermesi gereklidir.

Yazılımların modüler ve büyümeye uygun olması gerekmektedir. Modülerlik, başlangıç aşamasındaki firmaların küçük bir yatırım yaparak yazılımı hemen kullanmaya başlamasına ve büyüdükçe yazılımına yeni modüller ekleyerek yazılımını yükseltmesine ve ilerlemesine olanak sağlar. Diğer türlü, ya büyük bir paketle başlayacak ve gereksiz yüksek maliyetlere katlanacak ya da büyümeye uygun olmayan bir paketle başlangıç yapacak, zaman içinde yazılım yetersiz kalacak ve değiştirmek zorunda kalacaktır.

Araç kiralama firmaları ile çalışma ortamı yakalayabilmek için neler yapıyorsunuz?

Sektörde yıllardır hizmet verdiğimizden dolayı ciddi bir bilgi birikimimiz ve deneyimimiz var. Kadromuz, sürekli son teknolojiyi izliyor ve yazılımlarımıza uyguluyor. Ar-Ge konusunda ciddi bir yatırım yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. İki kez TÜBİTAK desteği aldık. Yazılımlarımıza “Fiyatlandırma ve Gelir Optimizasyonu” ile ilgili yenilik ve algoritmalar katarak yeni baştan yazıyoruz ve bunun için TÜBİTAK’a üçüncü başvurumuzu yaptık.

Haberin pdf hali için tıklayın